Okolí penzionu

Nová Bystřice a okolí

Penzion Ovčárna se nachází v pohraničním městečku Nová Bystřice v oblasti zvané Česká Kanada. Po celém území jsou k vidění skalní a kamenné útvary a nachází se zde i větší množství rybníků. Centrální historickou památkou České Kanady je od nepaměti románská zřícenina hradu Landštejn.

Česká Kanada je turisticky velmi oblíbenou oblastí. Dnes především díky velkému rozmachu cykloturistiky. V okolí penzionu můžete využít četné množství cyklistických tras, které vás provedou panenskou jihočeskou přírodou. Klasická pěší turistika se zde taktéž těší velké oblibě především v souvislosti se sběrem hub. Protože se jedná o kraj plný rybníků, přímo sousedící s oblastí Třeboňska, je zde spousta příležitostí si skvěle zarybařit.

Jak využít volný čas

#

Cykloturistika

Oblast České Kanady je vyhlášenou destinací pro cykloturistiku. V okolí penzionu se nachází velké množství cyklotras.

#

Pěší turistika

Pro milovníky přírody a zejména houbaření nabízejí blízké lesy nespočet možností.

#

Graselovy stezky

Vydejte se po stezkách, kde se ukrýval a také loupil obávaný loupežník Johann Georg Grasel. Jedna ze stezek vede přímo kolem našeho penzionu. V případě zájmu vám zajistíme i průvodce s výkladem.

#

Rybaření

Využijte kraj plný rybníků naplno. Nabízíme vám možnost odborného dohledu při rybaření, zapůjčení motorového člunu či zapůjčení rybářského vybavení – pruty a echolot.

#

Tenis

Pro milovníky tohoto sportu je zde možnost využití jak městských, tak i soukromých kurtů.

#

Golf

Přímo na okraji Nové Bystřice se rozléhá 9 jamkové golfové hřiště. A zároveň několik kilometrů za hranicemi se nachází vyhlášená golfová hřiště Haugschlag a Litschau.

#

Minigolf

Oblíbený rodinný sport najdete v blízkosti ZŠ a fotbalového hřiště. Minigolf provozuje město Nová Bystřice.

#

Kuželna

Plně automatizovaná kuželna o čtyřech drahách v Nové Bystřici kousek od našeho penzionu. Dráhu si rezervujte předem.

Tipy na výlet

#

Jindřichův Hradec

Historické město, které leží asi 14 km od Nové Bystřice. Jindřichohradecký zámek nabízí každoročně mimo klasické denní prohlídky, také noční prohlídky. Na noční prohlídky jsou nutné včasné rezervace! S dětmi si můžete užít skvělý den v aquaparku.

Více informací na webu www.jh.cz a www.zamek-jindrichuvhradec.eu

#

JHMD

Z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice vede historická úzkokolejka. Rozchod kolejí je pouhých 760 mm. Celá úzkorozchodná železniční trať je dlouhá 33 km a vede skrz přírodní park Česká Kanada. Největší stoupání na trati je 17 ‰. Nejvyšší bod tratě leží ve výšce 673 m n.m.

Více informací na webu www.jhmd.cz

#

Graselovy stezky

Zajímavým tipem pro pěší rodinné výlety jsou takzvané Graselovy stezky. Celkem šest výletních okruhů vede po obou stranách česko-rakouské hranice mezi městem Nová Bystřice a obcí Nové Syrovice.

Více na www.grasel.eu

#

Keramika Maříž

Keramická dílna vznikla v Maříži, vesničce nedaleko Slavonic. Její duchovní počátek však leží v Besídce, a to na dvoře kousek od pravé ohradní zdi. Tam se totiž její zakladatelé, pánové Boháč a Trubáček usadili jednoho srpnového rána roku 1991, aby prodiskutovali společný postup. Stačilo půl hodiny a firma „Maříž“ byla založena. Do roka byl na světě první mařížský hrnek.

Více na www.mariz.cz

#

Slavonice

Slavonice jsou malé historické město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska spadající do Jihočeského kraje. Leží na východním okraji České Kanady. V současnosti mají Slavonice a přilehlé obce okolo 2700 obyvatel. Rozkládají se v nadmořské výšce 519 m.

Více informací na www.slavonice-mesto.cz

#

Zámek Nová Bystřice

Hrad přestavěný na zámek, který se nachází v historickém centru Nové Bystřice. Hrad byl postaven v první polovině 14. století a na jeho trůnu se postupně prostřídalo několik slavných šlechtických rodů. V roce 1774 zámek vyhořel a od té doby byl využíván spíše k hospodářským účelům. Nyní je zámecký areál chráněn jako kulturní památka ČR.

#

Muzeum veteránů Nová Bystřice

První a největší muzeum amerických automobilů v Čechách můžete navštívit přímo v Nové Bystřici. Nachází se v bývalých prostorech textilní továrny. Prohlédnete si tady sbírku více jak 50 vozů v 9 tematických sálech a na závěr prohlídky si můžete zakoupit malý suvenýr v místním obchůdku. Bonusem vám bude příjemné osvěžení v přilehlém pivovaru.

#

Zoo Na Hrádečku

Soukromou zoologickou zahradu Na Hrádečku najdete na okraji vesnice Horní Pěna u Jindřichova Hradce na kopci, po kterém je zoopark také pojmenován. Rozléhá se na 10 hektarech plochy a uvidíte v ní přes 100 druhů různých zvířat, která jsou řazena mezi ohrožené druhy živočichů – jde například o drápkaté opice, lemury, lvy, pumy, kotuly, velbloudy, lamy, klokany, osly, pštrosy, nosály, mývaly, krokodýly a mnoho dalších. Tedy i když jde o menší rodinnou zoo, zvířat tu uvidíte požehnaně.

#

Obludiště Dolní Pěna

Na okraji malé vesničky Dolní Pěna mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí můžete navštívit největší keřové bludiště ve střední Evropě. A proč název Obludárium? Nejde o ledajaké bludiště, ale o bludiště plné oblud, které jsou rozmístěny po celé jeho ploše, která má dohromady 6000 m2. A pokud projdete úplně všechny cestičky uvnitř bludiště, v nohách budete mít krásné 3 kilometry. Mimo jiné se zde děti vyřádí na velkém hřišti s vodními atrakcemi, a je tu také možnost příjemně se občerstvit.

#

Hrad Landštejn

Pokud se vydáte do lesů České Kanady na východ od Nové Bystřice, narazíte na romantickou pevnost – zříceninu románského hradu Landštejn. Hrad byl vybudován počátkem 13. století zřejmě moravskými Přemyslovci a jedná se o jednu z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Horní část vyšší věže slouží jako vyhlídka a naskytne se vám z ní opravdu nádherný pohled na přírodní park Česká Kanada.

Další tipy najdete na www.ceska-kanada.cz a www.cyklotoulkytv.cz